Úvod Informace Magazín Rozsviťte svůj byt, aneb Jaké osvětlení dát do ložnice, dětského či obývacího pokoje

Rozsviťte svůj byt, aneb Jaké osvětlení dát do ložnice, dětského či obývacího pokoje

Snad každý interiérový designér by vám potvrdil, že svítidla jsou základem atmosféry ve vašem bytě. Pokud je sjednotíte do jednoho stylu, barvy či vzoru, budou vám sloužit jako působivá dekorace a zdroj teplé a útulné pohody zároveň. Jejich kouzlo tkví právě ve světle, které vydávají a zároveň v kráse jejich provedení. Ne každé svítidlo se však hodí do jakéhokoliv pokoje. Stojací lampa bude například efektní v obýváku, nebo kanceláři, ale v ložnici vám moc dobrou službu neudělá. Leda byste mysleli pouze na design. S ohledem na praktičnost pro vás tedy máme pár tipů.

1. Jaké osvětlení patří do ložnice

Ložnice patří k nejintimnějším a nejosobitějším místnostem v celém bytě (víc osobní je snad už jen koupelna). Světlo by tu tudíž mělo být měkké, zastřené a rozptýlené, abyste díky němu dosáhli té správné odpočinkové nálady. V ložnici si ale celá řada lidí také třeba čte, tudíž osvětlení bychom měli volit dvojího druhu. Čtecí a velkoplošná s malým jasem. V ložnici ale máme velmi často také šatní skříně, na jejichž obsah potřebujeme dostatečně dobře vidět. Takže i osvětlení skříní přijde vhod.

Ke čtení se skvěle hodí nástěnné, případně stolní lampy, které umístíte na noční stolek. Na strop volte závěsná či stropní svítidla s rozptýleným světlem. A na osvětlení skříní se skvěle hodí bodová svítidla.

Světla do obývacího pokoje mohou být dle posledních trendů třeba i průsvitná

2. Jaká světla pasují do obývacího pokoje

Obývací pokoj je univerzální místnost, ve které se schází celá rodina a do níž zveme i své hosty. Můžeme si v ní číst, popíjet kávu, sledovat televizi, pracovat, bavit se, hrát si, přemýšlet, odpočívat. Zkrátka jak je libo. A protože nemůžeme volit pro každou činnost jiný typ osvětlení (přestože si to situace žádá), sáhneme raději po neutrálních svítidlech, která zastanou více rolí najednou. Ideální je zvolit jedno hlavní svítidlo, které bude svítit rovnoměrně, nepřímo a měkce. A toto osvětlení potom můžeme doplnit ještě o účelová světla, která zapneme například při práci nebo naopak relaxaci.

Do obýváku si pořiďte stropní, případně závěsné světlo a to doplňte například o čtecí lampu, bodové osvětlení nebo stojací lampu.

3. Jaké osvětlení se hodí do dětského pokoje

Dětský pokoj je místo, kde by měly děti cítit bezpečně a příjemně. Je to ale zároveň i prostor pro hraní a rozvíjení dětské fantazie a dovedností. Takový pokojíček tedy nemůžeme srovnávat s ostatními místnostmi v našem bytě a volit do něj podobná, nebo dokonce úplně stejná světla. Sáhnout bychom měli po hravých světlech s dětskými motivy, které splní svou funkci a zároveň rozzáří dětská očka. V dnešní široké nabídce už to nebude žádný problém.

Do dětského pokoje patří zcela jistě stropní svítidla s rozptýleným světlem, stolní lampičky na čtení nebo učení a dekorativní nástěnná světla.

Nezapomeňte sladit osvětlení do dětského pokoje s nábytkem a dalšími dekoracemi

© 2019, Moravia Flat s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Přeskočit na začátek stránky