Úvod Informace Magazín Kam umístit postel v ložnici, aby se vám dobře spalo

Kam umístit postel v ložnici, aby se vám dobře spalo

Věděli jste, že rozmístění nábytku, a zejména umístění postele, se řídí podle nepsaných pravidel? A nemusí to být zrovna podle principů feng šuej. Je prostě vyzkoušené, že na určitých místech v ložnici se vám nikdy nebude spát dobře. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří se ráno probouzejí unavení a už jste zkusili vyměnit matraci i rošt, zakopaný pes může být právě v nevhodné poloze postele. Přečtěte si, kam dát postel.

To, že kvalitu vašeho spánku ovlivňuje hlavně kvalita matrace, už víte. A pokud ne, přečtěte si, jak vybrat novou matraci. Ale že může spánek ovlivňovat i umístění postele v ložnici, tuší jen málokdo. Většinou jste samozřejmě omezení dispozicí samotné místnosti. V českých bytech se co do prostoru na ložnicích šetří, což je určitě škoda. Ale co naděláte, místnost nenafouknete. Proto se vyvarujte alespoň následujících chyb:

  • Postel by neměla stát v těsné blízkosti oken a dveří. I nepatrné proudění vzduchu může způsobit ztuhnutí svalů a bolesti hlavy. Pokud nemáte jinou možnost, mějte na oknech alespoň dlouhé závěsy, které k vám průvan nepustí.
  • Postel by měla být přístupná z obou stran. Je nevhodné, pokud je jedna strana u zdi a partner vás tak musí přelézat. Volné okolí postele oceníte i při převlékání peřin.
  • Máte ložnici v podkroví? Snažte se, aby postel nestála pod šikmou střechou. Může to na vás působit stísněně, vyvolávat pocity strachu a úzkosti.
Manželská postel z e-shopu Divanti Čelo postele je u zdi. Kolem postele je dostatečný prostor. Kovová postel z e-shopu Divanti. Okno zakryjte dlouhým závěsem, abyste nespali na průvanu.

Zeď, vaše opora ve spánku

Nejvhodnějším místem, kam dát postel, je ke zdi. Konkrétně tak, aby bylo čelo postele u zdi. Podvědomě tak získáte pocit jistoty, bezpečí a opory. I z toho důvodu je nevhodné spát pod oknem. Mezi časté chyby patří také příliš elektroniky v ložnici. Svoje místo by tam rozhodně neměla mít televize, počítač a nejlépe ani telefon. Nejhorší variantou je usínat u zapnuté televize s mobilem pod polštářem. Elektromagnetická pole totiž nepůsobí na člověka příliš dobře. Pamatujte, že ložnice je naší oázou klidu, zónou odpočinku. Nikoliv hernou či pracovnou.

Podle světových stran

Poloha směru, kterým spíte, má zásadní vliv nejen na váš spánek, ale i na rychlost uzdravení v době nemoci. V každém životním období je pro člověka vhodnější jiná poloha hlavy. Pro děti je vhodná orientace na východ, která je podporuje v růstu a tvořivosti. Starší lidé zase uvítají orientaci na sever či severovýchod, díky čemuž mohou spát hlubokým spánkem. Nevhodná pro všechny věkové kategorie je poloha jižní, která má prudkou energii a narušuje spánek.

Masivní postel Podle feng šuej je nejlepším materiálem pro postel dřevo. Manželská postel Nejlépe se vám bude spát s hlavou na sever či severovýchod.

A co na to feng šuej?

Feng šuej považuje ložnici za jedno z nejdůležitějších míst v bytě. Proto je pro něj i velmi důležité, kam dát postel. Základem je volné proudění energie čchi, nositele životní síly. Postel by měla stát u zdi a po obou stranách by měla mít, pokud je to možné, stejně velký prostor. Kvůli vyváženosti a proudění energie. V žádném případě by neměla stát „na volno" uprostřed místnosti. To způsobuje pocit nejistoty a nestability a ve spánku působí velmi rušivě. Postel by neměla stát v cestě tokům energie jang, které proudí z oken a dveří a způsobují únavu. Problém nastává, je-li postel hned naproti dveřím. Tok energie ale můžete narušit kusem nábytku, který jí postavíte do cesty (například komodou, malým sofa apod.).

Feng šuej upřednostňuje přírodní materiály. Proto se vám podle něj bude nejlépe spát v dřevěné posteli. V ložnici byste neměli mít také květiny s ostrými listy, ale naopak s kulatými, které působí harmonicky. 

© 2019, Moravia Flat s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Přeskočit na začátek stránky