Úvod Informace Magazín Jak vybrat zvlhčovač vzduchu, aneb suchý vzduch v bytě

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu, aneb suchý vzduch v bytě

Potřebujete pomoc s výběrem zvlhčovače? Napište nám!

Zejména z období zimy, kdy musíme častěji zapínat topení, klesá v našich bytech vlhkost vzduchu. Ideální vlhkost v bytech by se měla pohybovat mezi 55-60 %. Příliš suchý vzduch v bytě způsobuje problémy, jako vysychání sliznic a proto se nám může obtížněji dýchat a může také docházet k oslabení celého organismu. Zvlhčovače vzduchu je možné nastavit na potřebnou vlhkost a zapnout je pouze tehdy, když vlhkost v místnosti klesne pod požadovanou hodnotu.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu, aneb suchý vzduch v bytě

Chytré zvlhčovače vzduchu je dnes již možné doplnit o elektronický hygrostat, který bude výrazně šetřit náklady na provoz zařízení. Jak ale vybrat takový zvlhčovač, který bude vašemu bytu vyhovovat a zároveň nebude způsobovat problémy v podobě plísně a přílišné vlhkosti?

Jak vybrat ten pravý?

Při výběru zvlhčovače narazíte na mnoho modelů i druhů nejrůznějších přístrojů. Z nich se hodí každý pro jiný typ a velikost místnosti. Je důležité se řídit několika požadavky a zaměřit se na parametry zvlhčovačů.

Výkon zvlhčování a velikost místností v bytě

Každý zvlhčovač je vybaven jiným výkonem, který určuje maximální množství vytvořené páry. Určuje, kolik gramů vody uvolní přístroj za jednu hodinu do vzduchu. Výrobci většinou u svých modelů uvádějí maximální rozměr místnosti, je však lepší porovnávat jednotlivé zvlhčovače podle maximálního výkonu. Z této hodnoty je poté možné odvodit velikost místnosti.

100-200 ml/hod  do 15 m2
200-300 ml/hod 15-30 m2
300-400 ml/hod  25-45 m2
400-600 ml/hod  50-70 m2

Pokud jste se rozhodli váš zvlhčovač používat ve více místnostech, měl by výkon odpovídat té největší z nich. Používání přístroje s větším výkonem v menší místnosti není na škodu, zvláště pak, pokud je vybaven hygrostatem. V místnostech nad 70 m2 je nejčastěji třeba řešit zvlhčování dvěma přístroji.

Časování

Nastavitelná doba provozu vám umožní nastavit dobu, po jakou bude přístroj vypouštět páru. Některé zvlhčovače nabízejí automatické vypnutí po několika hodinách, což se hodí zejména v noci, nebo v době před spaním.

Dálkové ovládání

Hygrostat ke zvlhčovači vzduchuVelikou výhodu skýtají přístroje s dálkovým ovládáním, které nabízejí větší pohodlí. Můžete je tak nastavovat přímo z postele nebo je zapnout či vypnout je podle potřeby.

Objem nádržky

Zvlhčovač vzduchu vybírejte tak, aby velikost jeho nádržky zhruba odpovídala výkonu přístroje. Velká nádržka přináší výhodu v tom, že nemusíte vodu doplňovat příliš často a přístroj tak může pracovat delší dobu.

Hygrostat, čili vlhkoměr se spínačem

Některé zvlhčovače mají zabudovaný hygrostat, který je schopen sám vyhodnocovat momentální vlhkost vzduchu v místnosti a na základě toho sám zapínat a vypínat zvlhčování. Hygrostat je také možné ke zvlhčovačům dokoupit. Poté je možné nastavovat požadovanou vlhkost a zároveň ji na jeho displeji sledovat.

Regulace pomocí hygrostatu pomůže zabránit přílišnému vlhčení místnosti, které by mohlo způsobovat plísně.  I zvlhčovače, které nejsou vybavené hygrostatem, mají možnost regulovat množství vypouštěné páry manuálně.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu, aneb suchý vzduch v bytě

Ionizátor

Pomocí ionizátoru je vytvářeno větší množství záporných iontů. Tím je urychleno shlukování a sedimentace prašných částic v ovzduší, což ocení zejména alergici. Prach tak nepoletuje ve vzduchu příliš dlouhou dobu.


Zvlhčovače vzduchu jsou koncipovány tak, aby nerušily spánek svých uživatelů. Většinou je hlučnost mezi 20 a 35 dB, což odpovídá vnímání šepotu.

Spotřeba elektřiny

Pokud je vlhkost ve vašem bytě nízká, budete přístroj používat vcelku často. Je proto dobré při výběru sledovat i jeho maximální příkon.  Energeticky náročnější jsou parní zvlhčovače. Lépe jsou na tom ultrazvukové zvlhčovače.


© 2019, Moravia Flat s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Přeskočit na začátek stránky