Úvod Informace Magazín Jak vybrat pohodlné jídelní židle

Jak vybrat pohodlné jídelní židle

Poradíme vám, jak vybrat pohodlné jídelní židleNěco jiného je vybírat kancelářskou židli, dětskou židli a jídelní židli. V kanceláři prosedí řada z nás 8 pracovních hodin, takže volbou vhodné ergonomické židle je třeba předejít bolestem zad a beder.  Dětská židle zase musí mít respektovat výšku dítěte a také to, že jeho páteř stále ještě roste a vyvíjí se. My se ovšem zaměříme na jídelní židle, které mají také svá specifika.

Základem je pohodlný sedák

Základem zdravého sezení je správná výška, šířka a hloubka sedáku. Sedací plocha by měla být v takové výšce, aby se vaše chodidla přirozeně dotýkala země a vaše kolena přitom svírala pravý úhel. V opačném případě by vás mohla bolet kolena. Hloubka sedáku by měla být taková, aby, když se posadíte hluboko do židle, zůstala mezi sedákem a podkolení jamkou mezera alespoň 5 centimetrů. Šířka sedáku není nijak omezena. Pochopitelně ale musí odpovídat proporcím vaší postavy, aby nebyl sedák příliš úzký.

Jídelní židle se většinou nevyrábí s nastavitelnou výškou. Opravdu pohodlné jídelní židle proto vybírejte tak, aby odpovídaly výšce dospělých členů vaší domácnosti. A dětem pořiďte speciální, dětské židle s potřebnými bezpečnostními prvky.

Pohodlné jídelní židle

Materiál židle pod drobnohledem

Jak vybírat pohodlné jídelní židle s ohledem na materiál? Tady se vám meze nekladou. Můžete zvolit židle kovové, dřevěné, nebo například moderní plastové. Důležitá je pouze stabilita židle na jakékoliv podlahové krytině a tvrdost sedáku. Ten by neměl být ani příliš tvrdý, ani příliš měkký. Ideální je anatomicky tvarovaný a zaoblený čalouněný sedák. Polstrování by navíc mělo být odolné proti odření, snadno čistitelné a příjemné na dotek.

Područky ano nebo ne?

Područky jsou spíše záležitostí kancelářských židlí. Někomu ale vyhovují, a proto si pořídí místo klasických židlí spíše křesílka s područkami. A my nemáme nic proti. Pouze vám doporučujeme, abyste v takovém případě mysleli na vhodnou výšku podpěrek, aby ruce svíraly komfortní úhel. V ideálním případě a zvláště při dlouhodobém sezení by ovšem měly být ruce položené na stole včetně loktů. Pokud je položíte na stůl jen napůl, riskujete dřív nebo později zánět šlach. Jak jsme ale uvedli, to se týká spíše dlouhodobého sezení v kanceláři.

Pohodlné jídelní židle

U křesílek namísto jídelních židlí jde hlavně o pohodlí, a proto hraje roli také výška opěráku. Ta by měla pokrývat celá záda, aby vám bylo příjemné posedět si trochu déle (třeba nad dezertem nebo kávou).

Barové židle pro stolování na vyšší úrovni

Kromě klasického jídelního setu se velmi často využívá také snídaňový koutek na baru. Podíváme se proto na zoubek i barovým židlím. U nich je klíčová jejich výška, která se standardně pohybuje v rozmezí 75 až 80 cm. Záleží ale především na výšce vašeho baru, zda je vyšší, nižší, nebo také ve standardní výšce 95 až 100 cm. Jinými slovy, aby pro vás bylo sezení pohodlné, barová židle by měla být cca o 20 cm nižší než stůl.

© 2019, Moravia Flat s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Přeskočit na začátek stránky